Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Το forum της εσωτερικής αναζήτησης και αφύπνισης
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  
Η ώρα...είναι
ο χώρος μας στο facebook

Πρόσφατα Θέματα
» ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ. Το μεγάλο "ταμπού" της μεταπολεμικής μας ιστορίας
Θέατρο και Θεατράνθρωποι EmptyΚυρ Νοε 04, 2012 1:41 pm από dimig

» Κίνημα για την πραγματική δημοκρατία
Θέατρο και Θεατράνθρωποι EmptyΠαρ Ιουλ 27, 2012 10:33 am από dimig

» Η Ελλάδα ανάμεσα στις "μάγισσες του Σάλεμ"
Θέατρο και Θεατράνθρωποι EmptyΠαρ Μάης 18, 2012 12:23 pm από dimig

» Ποιος "έριξε" πραγματικά την Μεταπολίτευση;
Θέατρο και Θεατράνθρωποι EmptyΚυρ Μάης 13, 2012 8:54 am από dimig

» ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ
Θέατρο και Θεατράνθρωποι EmptyΠαρ Μάης 04, 2012 8:29 am από dimig

» Εκλογές δημοψήφισμα
Θέατρο και Θεατράνθρωποι EmptyΣαβ Μαρ 24, 2012 6:34 pm από dimig

» Σαμαράς ...ο εκλεκτός των εκλεκτών του Μητσοτάκη
Θέατρο και Θεατράνθρωποι EmptyΤρι Δεκ 20, 2011 8:16 am από dimig

» Πού μας οδηγεί η Χούντα Παπαδήμου;
Θέατρο και Θεατράνθρωποι EmptyΣαβ Δεκ 03, 2011 4:15 pm από dimig

» Η συνωμοσία του Κολεγίου Αθηνών
Θέατρο και Θεατράνθρωποι EmptyΔευ Νοε 21, 2011 12:16 am από dimig

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Κορυφαίοι συγγραφείς
Ο λ ύ μ π ι ο ς (442)
Θέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_lcapΘέατρο και Θεατράνθρωποι Voting_barΘέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_rcap 
ΑΡΤΕΜΙΣ (223)
Θέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_lcapΘέατρο και Θεατράνθρωποι Voting_barΘέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_rcap 
ecyse (92)
Θέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_lcapΘέατρο και Θεατράνθρωποι Voting_barΘέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_rcap 
EKATH (78)
Θέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_lcapΘέατρο και Θεατράνθρωποι Voting_barΘέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_rcap 
dimig (73)
Θέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_lcapΘέατρο και Θεατράνθρωποι Voting_barΘέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_rcap 
Ιππολύτη Αμαζών (59)
Θέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_lcapΘέατρο και Θεατράνθρωποι Voting_barΘέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_rcap 
Δάφνη (22)
Θέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_lcapΘέατρο και Θεατράνθρωποι Voting_barΘέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_rcap 
ΟΡΦΕΑΣ (19)
Θέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_lcapΘέατρο και Θεατράνθρωποι Voting_barΘέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_rcap 
'Ατροπος (15)
Θέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_lcapΘέατρο και Θεατράνθρωποι Voting_barΘέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_rcap 
astro (14)
Θέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_lcapΘέατρο και Θεατράνθρωποι Voting_barΘέατρο και Θεατράνθρωποι Vote_rcap 
Στατιστικά
Τα μέλη μας είναι συνολικά 141
Το νέο μέλος στις συζητήσεις μας είναι ο/η ΖΗΝΑ

Τα μέλη μας έχουν δημοσιεύσει συνολικά 1149 θέματα σε 453 θέματα
οι επισκέπτες μας
Counters
Free Counter

 

 Θέατρο και Θεατράνθρωποι

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ο λ ύ μ π ι ο ς
Admin
Admin
Ο λ ύ μ π ι ο ς



Θέατρο και Θεατράνθρωποι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θέατρο και Θεατράνθρωποι   Θέατρο και Θεατράνθρωποι EmptyΤρι Σεπ 14, 2010 12:21 pm

Την δέουσα απάντηση σε όλους τους επικριτές του, έδωσε σήμερα μέσω του Πρακτορείου Εκκλησιαστικών Ειδήσεων «Romfea.gr» για την τελετή αφής των Special Olympics στις Φέρες, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως κ. Άνθιμος.

Συγκεκριμένα ο Μητροπολίτης κ. Άνθιμος μιλώντας στον Διευθυντή του Εκκλησιαστικού Πρακτορείου Ειδήσεων «Romfea.gr» κ. Αιμίλιο Πολυγένη, ξεκαθάρισε ότι η τελετή αφής δεν είχε ουδεμία σχέση με ειδωλολατρική τελετή.

Παρακάτω ακολουθεί η συνομιλία με τον Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμο.

Αιμίλιος Πολυγένης: Σεβασμιώτατε, στις 6 Σεπτεμβρίου 2010 πραγματοποιήθηκε στον Ναό της Παναγίας της Κοσμοσώτηρας στις Φέρες, η τελετή αφής της φλόγας των Special Olympics. Ποια η πρόθεσή Σας, όταν αποφασίσατε να συμμετάσχετε ως Τοπική Εκκλησία στην εν λόγω τελετή;

Μητροπολίτης Άνθιμος: Καταρχήν κ. Πολυγένη θέλω να σας ευχαριστήσω που μέσα από την Romfea.gr, μου δίνεται η ευκαιρία να αναφερθώ στο θέμα της τελετής αφής των Special Olympics, για το οποίο έγινε μεγάλος θόρυβος.

Κοιτάξτε, ήτανε μια προσπάθεια που άρχισε να συζητιέται από πέρυσι, όταν ήρθε εδώ η Ελληνική επιτροπή υπό την κα Δεσποτοπούλου των Special Olympics, διότι οι ειδικοί αυτοί αγώνες θα γίνουν στην Αθήνα το καλοκαίρι του 2011.

Τότε εγώ προσπαθώντας να τους δώσω να καταλάβουν, διότι μιλούσα με όλους και με τον Νομάρχη και τους Δημάρχους της περιοχής, την συμβολή της Εκκλησίας τους είπα, ότι μην ξεχνάτε ότι αυτά τα παιδιά και μιλάμε για παιδιά που έχουν νοητική στέρηση, στον αρχαίο Ελληνικό κόσμο ρίχνονταν στο Καιάδα.

Το Ευαγγέλιο ήταν αυτό που ανύψωσε την αξία του ανθρωπίνου προσώπου, ακόμα και σ΄ αυτά τα παιδιά που υστερούν νοητικά και τα έκανε ισότιμα μέλη στην κοινωνία μας.

Μάλιστα κ. Πολυγένη, τους ανέφερα και το Ευαγγελικό χωρίο που αναφέρετε στην Α’ προς Κορινθίου επιστολή 12, 21, το οποίο λέει «Δεν μπορεί ο οφθαλμός να πει στο χέρι, δεν σε έχω ανάγκη η η κεφαλή στα πόδια, ‘δεν σας χρειάζομαι’».

Τότε λοιπόν αστραπιαία η Πρόεδρος κα Δεσποτοπούλου, είπε ότι έχετε δίκιο Σεβασμιώτατε και γι΄ αυτό οφείλουμε στην Εκκλησία, το ότι αυτά τα παιδιά σήμερα ανεβαίνουν σ΄ αυτό το υψηλό σημείο αναγνώρισης στην κοινωνία μας. Γι΄ αυτό πρέπει να βρούμε ένα χώρο Εκκλησιαστικό, από όπου θα μπορέσουμε να ξεκινήσει η όλη εκδήλωση.

Έτσι, μετά από διάφορες συζητήσεις, κατασταλάξαμε στο αρχαιότερο μνημείο που έχουμε εμείς εδώ στην περιοχή μας, που δεν είναι άλλο από την Παναγία την Κοσμοσώτηρα στις Φέρες.

Αιμίλιος Πολυγένης: Ποια κατά τη γνώμη σας, η θέση της Εκκλησίας σε ανάλογες εκδηλώσεις, διότι πολλοί είναι εκείνοι που κάνουν λόγω για δωδεκαθεϊστικές τελετές.

Μητροπολίτης Άνθιμος: Ακούστε, αυτές οι τελετές όταν γίνονται στην Αρχαία Ολυμπία η στην Πνύκα, εκεί θα έπρεπε να μας προβληματίσουν και να μας κάνουν εξεγερθούμε.

Το λέω αυτό κ. Πολυγένη, διότι εκεί κάνουν επικλήσεις στον Απόλλωνα και στον Δία.

Εδώ ζήτησαν όλα τα παιδιά και ήρθαν οι γονείς τους, ήταν όλα τα μέλη της Επιτροπής και όλοι ήθελαν να έχει ένα έντονο χρώμα καθαρά Εκκλησιαστικό η τελετή.

Εισήλθα στο ιερό και πήρα το φως όπως παίρνουμε το ¨δεύτε λάβετε φως¨, χωρίς βέβαια άμφια και χωρίς να πραγματοποιηθεί καμία εκκλησιαστική λατρευτική επίκληση.

Όπως ανέφερα πήρα το φως από την κρύπτη μπροστά από την εικόνα της Παναγίας, ενώ ο χορός των ιεροψαλτών έψαλε κομμάτι από το Δοξαστικό του Εσπερινού της Κυριακής του Τυφλού.

Θέλω να τονίσω, ότι ήταν πολύ συγκινητικό και δεν ειπώθηκε καμία απολύτως λέξη, που αναφέρεται σε άλλες παρόμοιες εκδηλώσεις, δηλαδή τις ιέρειες.

Όταν έδωσα τη φλόγα τα παιδιά αυτά έκλαιγαν, διότι ζούσαν πολύ έντονα συναισθηματικά το γεγονός αυτό, τα οποία μου φίλησαν όλα το χέρι και με συνοδεύσανε όλα αυτά τα παπαδάκια και ένα κοριτσάκι μ΄ αυτό το απλό και λινό άσπρο ύφασμα μέχρι έξω.

Αιμίλιος Πολυγένης: Σεβασμιώτατε, γι΄ αυτό έχω γίνει αποδέκτης πολλών αρνητικών και επικριτικών σχολίων. Συγκεκριμένα, πολλούς έχει ξενίσει και άλλους σκανδάλισε, όταν εξήλθατε από το ιερό με ένα κοριτσάκι. Τι απαντάτε σε όλους εκείνους, που επικρίνανε την εν λόγω ενέργειά σας;

Μητροπολίτης Άνθιμος: Αυτό ήταν ένα κοριτσάκι μόλις δέκα χρονών, και το ότι βγήκαμε από το ιερό είναι διότι δεν είχαμε την δυνατότητα να βγούμε από κάπου άλλου.

Όσοι γνωρίζουν την Αρχιτεκτονική του ναού της Παναγίας, ο οποίος ανήκει σε εμάς αλλά έχει και την ευθύνη η αρχαιολογική υπηρεσία, αλλά λειτουργείται και από εμάς ως ναός, ξέρουν ότι δεν υπάρχει άλλη έξοδος.

Αυτό το παιδί εγώ σας διαβεβαιώνω, ότι ήταν αξιολογότερο και από εμένα τον ίδιο!

Εφόσον ανέχεται ο Θεός εμένα, δεν θα ανέχονταν αυτό το κοριτσάκι που ήταν αγνό και καθαρό στην ψυχή του και στην ζωή του; Βγήκε από το ιερό κλαίγοντας και αφού έλαβε την φλόγα φίλησε το χέρι του Επισκόπου.

Όλοι ανέφεραν, ότι ήταν η καλύτερη νοηματοδότηση της αρχαίας φλόγας που έχει αυτό το ειδωλολατρικό τυπικό, εδώ νοηματοδοτήθηκε ο τυφλός του Ευαγγελίου.

Ήταν η καλύτερη παρηγοριά για τους γονείς των παιδιών, που ζήτησε ακόμα και η κα Μαίρη Ντέϊβις, που είναι η πρόεδρος της Ευρώπης και Ευρασίας των Special Olympics, μου ζήτησε το κείμενο του Ιωάννου του Χρυσοστόμου.

Τότε όλοι μαζί είπανε, ότι γι΄ αυτά τα παιδιά αξίζει μόνιμα η αφή της φλόγας αυτής να την παίρνουμε από την ακοίμητη καντήλα της Παναγίας της Κοσμοσώτηρας.

Αυτό για εμάς εδώ, ήταν μια ουσιαστική νοηματοδότηση αυτής της τελετής που παρέπεμπε στην ειδωλολατρία, εγώ μπορώ να καυχώμαι ότι παραπέμπει πια στην Ορθόδοξη Εκκλησία και στην αξία που το Ευαγγέλιο έδωσε σ΄ αυτά τα παιδιά, ακόμα και αν υστερούν ως προς την νοημοσύνη μπροστά σε εμάς.

Μπροστά στον Θεό όμως δεν υστερούν και αλλοίμονο σε όλους εκείνου που λένε τέτοια πράγματα, νομίζω ότι προσβάλουν και τον σταυρό που σηκώνουν αυτά τα παιδιά και κυρίως οι οικογένειες τους.

Αιμίλιος Πολυγένης: Σεβασμιώτατε, κλείνοντας θα ήθελα να αναφέρω, ότι πολλοί μίλησαν για πρωτόγνωρη για την Ορθόδοξη Εκκλησία κίνηση συγκρητισμού από την πλευρά σας.

Μητροπολίτης Άνθιμος: Δεν είναι καμία κίνηση συγκρητισμού, δεν ξέρω τι γράφηκε και τι ακούστηκε στα κανάλια, εδώ δεν ειπώθηκε τίποτα απολύτως για αρχαία θρησκεία, τίποτα για ιέρειες, τίποτα για ειδωλολατρικό τελετουργικό.

Τα πάντα παρέπεμπαν στο Βυζάντιο και στην Παναγία την Κοσμοσώτηρα! Τα πάντα….

Σκεφτείτε να βγαίνει ο Επίσκοπος και να δίνει την φλόγα, συνοδευόμενος από παιδάκια τα οποία ήταν ενδεδυμένα παπαδάκια… Εγώ ερωτώ που είναι ο συγκρητισμός;

Επαναλαμβάνω, ότι δεν ακούστηκε το παραμικρό που αφορούσε αρχαίες θεότητες, τα παιδία όλα συγκινημένα φιλούσαν την εικόνα της Παναγίας.

Γιατί συγκρητισμός, ποιος τον είδε; Ποιος μπορεί να μας πει, ότι έγινε κάτι που παρέπεμπε στον συγκρητισμό;

Κλείνοντας, θέλω να σας πω κ. Πολυγένη, ότι εδώ έσβησε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα, γιατί αυτά τα παιδιά δεν τα σεβάστηκε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα και τα πετούσε στον Καιάδα.

Εδώ όμως δόθηκε η αξία αυτών των παιδιών, μια αξία που του προσδόθηκε από το Ευαγγέλιο και από τα κείμενα των πατέρων της Ανατολής!

Αιμίλιος Πολυγένης: Σεβασμιώτατε, σας ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα συζήτηση που είχαμε.

Μητροπολίτης Άνθιμος: Και εγώ ευχαριστώ κ. Πολυγένη, καλή δύναμη στο σπουδαίο έργο που επιτελείτε.

http://www.romfea.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5807:2010-09-11-13-31-36&catid=13&ref=nf
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ο λ ύ μ π ι ο ς
Admin
Admin
Ο λ ύ μ π ι ο ς



Θέατρο και Θεατράνθρωποι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέατρο και Θεατράνθρωποι   Θέατρο και Θεατράνθρωποι EmptyΤρι Σεπ 14, 2010 12:48 pm

Κάτω από την συνέντευξη του ....Σεβασμιώτατου θα προσπαθήσω να πώ δυό λόγια.Δεν θεωρώ τα παιδιά με τα ειδικά προβλήματα και τις ειδικές ικανότητες σφάλματα της φύσης ή του Θεού αλλά σφάλματα των ανθρώπων. Θα ενημερώσω τον Σεβασμιώτατο ότι ως πνευματικός καθοδηγητής θα έπρεπε να γνωρίζει την ιστορία του τόπου του και όχι να χειραγωγεί το ποίμνιο του με ασάφειες. τα άρρωστα παιδιά τα έριχναν στον Καιάδα μόνο οι Σπαρτιάτες και όχι οι αρχαίοι Έλληνες γενικά.Επίσης θα του θυμίσω ότι σήμερα πολλά από αυτά είναι παιδιά πολυμελών οικογενειών κατά κύριο λόγο απόρων με ιστορικό οικογενειακό αναπηριών κ.τ.λ. και σίγουρα όλοι αυτοί (οι γονείς) Ελληνοορθόδοξοι βαπτισμένοι ευλογήθηκαν από κάποιο παπά με τα δεσμά του γάμου και τους επετράπηκε να εγκληματίσουν κάνοντας παιδιά. Να του θυμίσω επίσης ότι δεν πρόκειται για παιδιά με νοητική αδυναμία αλλά με βιολογικές δυσλειτουρίες .Στην αρχαία Ελλάδα μπορούμε να βρούμε σωρία παραδειγμάτων προγόνων μας με αναπηρίες που διακρίθηκαν στις επιστήμες και τις τέχνες χωρίς να πέσουν θύματα ρατσισμού σε αντίθεση με αυτό που κάνεις σήμερα παπά μου και εκμεταλεύεσαι την δίψα για ζωή και δημιουργικότητα που έχουν αυτά τα παιδιά για να προβάλεις το μαγαζάκι σου.Τέλος θα σου πώ ...Σεβασμιώτατε ότι όσο φοράς το εβραικό άμφιο και υπηρετείς την Σιών είσαι εχθρός και του αρχαίου Ελληνικού Πνεύματος που (θα το ήθελες) λές πως έσβησε αλλά και εχθρός του Ελληνισμού.
Χαίρε ανθέλληνα θεατρίνε ο Θεός μαζί σου , σε λυπόμαστε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Θέατρο και Θεατράνθρωποι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΩΝ ΣΚΙΩΝ
» ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΡΟΛΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟ <ΘΕΑΤΡΟ ΕΛΕΓΧΟΥ>

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΕΠΙΚΑΙΡΑ :: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-
Μετάβαση σε: